AKWARIUM (8)

akwarium tropikalneAkwarium, to piękne hobby, a przede wszystkim robiące wrażenie na każdym, kto nas odwiedza. Bywają akwaria bardziej lub mniej ładne, lecz jedno jest pewne! Gdy zbiornik, który posiadamy, to będzie akwarium tropikalne, z pewnością nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Budowa akwarium

Budowa akwarium nie jest trudną czynnością, lecz wymaga od nas całkiem sporo pracy. W większości przypadków nie chodzi o względy ekonomiczne, lecz raczej o chęć zrobienia zbiornika o wymiarach, które nam odpowiadają. Wprawdzie jest kilka firm, które robią akwaria pod zamówienie, ale czy zrobienie akwarium własnoręcznie nie da większej satysfakcji? Mimo wszystko nie polecamy robić akwarium większego niż 80 cm (najdłuższe ściany) zwłaszcza, gdy jest to nasze pierwsze akwarium. Powstaje więc pytanie: jak zrobić akwarium samemu?

Położenie akwarium

akwarium w domuWiele osób kupuje akwarium traktując je jak zwykły mebel. Wydaje im się, że można je postawić tam, gdzie będzie ono świetnie komponować się z innymi meblami lub gdzie będzie dawało przyjemny nastrój. Gdy po kilku dniach pojawią się w nim glony i bakterie zastanawiają się z jakiego powodu tak się dzieje. Miejsce  na zbiornik nie może być przypadkowe, a z pewnością nie każdy pokój jest do tego odpowiedni. Powstaje więc pytanie: Gdzie postawić akwarium?

PIELĘGNACJA AKWARIUM

jak pielęgnować akwariumZałożenie nowego akwarium, to tylko początek Waszej drogi z akwarystyką. Kolejny etap, który Was czeka, to zadbanie o to, by rybom i roślinom żyło się w nim dobrze. Nie wystarczy wlać wodę, zamontować osprzęt i wpuścić rybki. Od tego momentu zaczyna się pielęgnacja akwarium, by było ono przyjemne dla oka, ale przede wszystkim zdrowe dla jego mieszkańców.

Są czynności, które musimy wykonywać codziennie, przynajmniej raz tygodniu, ale i takie które raz na jakiś czas. Jednak akwarystyka jak każde inne hobby wymaga od nas poświęcenia i systematyczności.

AKWARIUM HOLENDERSKIE

Jeżeli powiecie zapalonemu i doświadczonemu akwaryście, że właśnie założyliście akwarium słodkowodne, to jego pierwsze pytanie będzie, "czy jest to akwarium z fauną, czy holenderskie?". W zasadzie te dwa typy akwarium niemal zdominowały pojęcie akwarium słodkowodnego. Dla niewtajemniczonych podpowiemy, że pierwsze to takie, w którym najbardziej istotne są rybki, a rośliny są dla nich jedynie tłem, natomiast w drugim najważniejsze są rośliny akwariowe, a ryby albo są dla nich dodatkiem albo wcale może ich nie być, bo najważniejsza jest flora.

KOSZTY ZAKUPU PIERWSZEGO AKWARIUM

AKWARIUM

pierwsze akwariumJeżeli nigdy nie miałeś akwarium, to z pewnością Twoje pierwsze akwarium nie powinno być zbyt duże, aby potem nie żałować wydanej kwoty. Samo akwarium nie jest takie drogie, lecz im jest ono większe tym droższe jest jego wyposażenie. Fachowi akwaryści powiedzą, że błędem jest zakup małego akwarium np. 25 litrowego (koszt ok. 30-50 zł), ponieważ rybki będą się w nim męczyć. Ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że małe akwarium, to najlepsze rozwiązanie dla początkującego akwarysty.

JAK ZAŁOŻYĆ AKWARIUM?

akwarium domowe

Zakładanie akwarium nie jest takie trudne pod warunkiem, że zanim przystąpimy do realizacji dobrze się do tego przygotujemy. Tak to właśnie jest z akwarystyką, że aby wszystko działało sprawnie musimy zakładanie pierwszego akwarium podzielić na podstawowe etapy. Pierwszym etapem jest oczywiście dokładne ZAPLANOWANIE. Drugim są ZAKUPY. Trzecim URZĄDZANIE AKWARIUM i ostatnim etapem jest WPUSZCZANIE RYBEK.

PIERWSZE AKWARIUM?

jak założyć akwarium

Jeżeli trafiłeś na tę stronę, to prawdopodobnie przymierzasz się do kupna pierwszego akwarium. Postaramy się podać kluczowe czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na zakup.

Zacznijmy więc od początku !

Zanim kupisz akwarium musisz zastanowić się:

  • ile już wiesz o rybach i zakładaniu akwarium
  • czy będziesz mieć czas, by się nim zajmować i pielęgnować?
  • czy jesteście przygotowani na wydanie pewnej kwoty, która nie ogranicza się wyłącznie do kosztu samego akwarium i kilku rybek
Joomla templates by a4joomla