Napisane przez  Marcin S.
Oceń ten artykuł
(86 głosów)

PIELĘGNACJA AKWARIUM

jak pielęgnować akwariumZałożenie nowego akwarium, to tylko początek Waszej drogi z akwarystyką. Kolejny etap, który Was czeka, to zadbanie o to, by rybom i roślinom żyło się w nim dobrze. Nie wystarczy wlać wodę, zamontować osprzęt i wpuścić rybki. Od tego momentu zaczyna się pielęgnacja akwarium, by było ono przyjemne dla oka, ale przede wszystkim zdrowe dla jego mieszkańców.

Są czynności, które musimy wykonywać codziennie, przynajmniej raz tygodniu, ale i takie które raz na jakiś czas. Jednak akwarystyka jak każde inne hobby wymaga od nas poświęcenia i systematyczności.

Zaniedbane akwarium szybko zostanie zaatakowane przez glony, czy różne choroby, które będą doskwierać rybkom i roślinom. Aby tego uniknąć musimy nie tylko regularnie pielęgnować faunę i florę naszego akwarium, lecz również sprzęt i oświetlenie. Nie bez powodu utarło się, że prowadzenie akwarium jest idealnym sposobem, by nauczyć dzieci systematyczności i opieki na zwierzętami. 

{adselite}

 

CODZIENNA PIELĘGNACJA AKWARIUM

 • Karmienie ryb - każdy kto zaczyna karmić rybki ma zawsze kłopot z tym ile pokarmu im podawać. Oczywiście nie ma uniwersalnej odpowiedzi ponieważ zależy to od ilości ryb, które pływają w Twoim akwarium. Generalnie musicie to przetestować, ale zacznijmy od nasypania szczypty pokarmu (mam na myśli płatki). Jeżeli zauważymy, że pokarm po jakimś czasie nadal pływa po powierzchni lub osiadł na dnie, to znaczy, że podajemy zbyt duże ilości. Zmniejszmy więc, by stopniowo ocenić ile zjadają nasze rybki. Pokarm podajemy dwa razy dziennie (rano i po południu)
 • Badanie temperatury wody - generalnie podchodząc rano do akwarium karmimy rybki i odchodzimy. Zapominamy o tym, by zerknąć na temperaturę wody. To błąd, ponieważ czasami zdarza się, że grzałka zwyczajnie ulegnie uszkodzeniu i albo przestaje grzać albo wręcz sprawia, że rybki "gotują się"
 • Kontrola filtra - jeżeli zapomnimy spojrzeć, czy pompka działa, to po powrocie z pracy lub szkoły ujrzymy masakrę w akwarium, bo wszystkie rybki (a przynajmniej większość) będą śnięte. Filtr jest odpowiedzialny za oczyszczanie akwarium, lecz również za napowietrzanie wody. Nie musimy go czyścić codziennie, lecz wystarczy spojrzeć, czy prawidłowo dotlenia wodę.

 

TYGODNIOWA PIELĘGNACJA AKWARIUM

 • Podmiana 10-20% wody - w pierwszych tygodniach funkcjonowania naszego akwarium niemal zawsze pojawiają się glony. Są chemiczne środki, by temu zapobiec, lecz nie zapominajmy o tym, że z pewnością działają one również na ryby. By uniknąć stosowania chemii wystarczy regularna podmiana około 10-20% wody. WAŻNE! Woda, którą wlewamy do akwarium nie powinna być bieżącą wodą pobraną prosto z kranu. W takiej wodzie jest mnóstwo chloru i innych środków, które niekorzystnie wpływają na ryby. Dlatego najlepiej jest stosować wodę odstaną, którą możemy odlać na dwa-trzy dni przed do pojemników po wodzie mineralnej (baniaki np 5-10 litrowe). Na początku funkcjonowania naszego akwarium czynność tę musimy wykonywać co 7 dni, natomiast kiedy środowisko wodne unormuje się możemy wydłużyć ten okres do 2 tygodni.
 • Oczyszczanie dna - na dnie akwarium pozostają resztki pokarmów i zanieczyszczenia pochodzące od ryb. One gniją i powodują, że zmienia się środowisko wodne. Dlatego należy "odkurzyć" dno za pomocą odmulacza dna (podstawowy kosztuje około 10-20 zł). Powoduje on, że lekkie brudy są wsysane przez odmulacz, a żwirek pozostaje na swoim miejscu. Oczyszczając dno zanieczyszczenia oczywiście wypływają razem z wodą. I bardzo dobrze ! Ponieważ pielęgnacja akwarium, to i tak konieczność cotygodniowej podmiany wody. Zatem możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. A w zasadzie trzy, lecz o tym mowa w punkcie czyszczenie filtra.
 • Czyszczenie filtra - im więcej ryb i im są one większe, tym więcej brudu w akwarium i filtrze. Filtr "wyciąga"  wody zanieczyszczania, lecz kiedy wkład filtracyjny już się zapełni nie będzie w stanie więcej zdziałać. W tym momencie powinniśmy oczyścić wkład z wszelkich zabrudzeń. ALE UWAGA! W każdym wkładzie filtracyjnym przez około 2-3 tygodnie wytwarzają się bakterie nitryfikacyjne naturalnie odpowiadające za walkę z glonami i zapewniają odpowiednie PH wody. Jeżeli więc postanowimy umyć go pod bieżącą chlorowaną wodą, to jest pewne, że wszystkie wyginą i znów pojawią się intruzi w naszym akwarium. Zatem jeśli zależy nam na odpowiedniej pielęgnacji akwarium, to koniecznie musimy czyścić wkład filtracyjny w wodzie, którą wylejemy z akwarium w trakcie oczyszczania dna.
 • Oczyszczanie z glonów - jak wspomnieliśmy powyżej sytuacja z glonami powinna unormować się po kilku tygodnia lub miesiącach przy regularnych podmianach wody. Jednak glony, które już się osadziły na szybie akwarium lub na roślinach spowalniają naszą walkę z nimi, dlatego by przyspieszyć efekt powinniśmy pozbyć się glonów z szyb za pomocą czyścika akwarystycznego, a roślinki należy wyjąć z podłoża i wymyć dokładnie liście i łodygi (oczywiście w wodzie odlanej z akwarium, a nie pod wodą z kranu)

 

OPIEKA NAD AKWARIUM RAZ W ROKU

 • Wymiana oświetlenia - jeżeli zapoznaliście się z sekcją oświetlenie akwarium, to z pewnością już wiecie, że w akwarium powinny być zastosowane specjalne świetlówki, a nie zwykłe żarówki. Świetlówki akwarystyczne dają odpowiednią barwę światła, nie wytwarzają ciepła i emitują promienie, które wyniszczają glony. Natomiast zwykła żarówka powoduje, że woda szybciej paruje i na dodatek nie dostarcza rybom i roślinom stosownej ilości oświetlenia. Jednak świetlówki mają to do siebie, że po około roku przestają emitować promienie UVA i UVB, a jedynie doświetlają akwarium. Stąd konieczna jest ich wymiana średnio co 12 miesięcy
 • Pielęgnacja roślin - więcej informacji znajdziecie w artykule "jak pielęgnować rośliny w akwarium", lecz pokrótce wspomnimy, że przynajmniej raz w roku powinniśmy przyciąć rośliny, które nadmiernie urosły i zasłaniają wszystko w akwarium.

 

PIELĘGNACJA AKWARIUM PODSUMOWANIE

Podsumujmy więc. Opiekowanie się akwariami nie jest wcale takie uciążliwe jeżeli wejdzie nam w krew. Regularnie pielęgnując akwarium szybko przyzwyczaimy się do wykonywanych czynności i nie będziemy ich traktować jak zło konieczne. Wystarczy poświęcić chwilę każdego dnia a niecałe pół godziny raz na tydzień lub dwa.

 

UWAŻACIE ARTYKUŁ ZA CIEKAWY? UDAŁO SIĘ ZNALEŹĆ PRZYDATNE INFORMACJE? KLIKNIJ W JEDNĄ Z REKLAM, PONIEWAŻ DZIĘKI TEMU SERWIS MOŻE BYĆ DARMOWY!!!

Czytany 94192 razy

4 komentarzy

 • Link do komentarza Mateusz Cedro piątek, 21 październik 2016 06:51 napisane przez Mateusz Cedro

  Bardzo świetny poradnik oceniam ten artykuł na 5 gwiazdek ⭐⭐⭐⭐⭐

 • Link do komentarza Michał sobota, 17 wrzesień 2016 19:11 napisane przez Michał

  Przydał się mi i pewnie Wszystkim co go czytali Pozdrawiam

 • Link do komentarza tombar093 piątek, 11 grudzień 2015 20:24 napisane przez tombar093

  powiem szczerze....... jestem amatorem początkujący, wszystkie czynności związane z myciem i pielęgnacją roślin jak i ścianek wykonywałem pod wodą bieżącą. właśnie zamówiłem grzałkę bo też jej nie miałem. A OPIS JAK SIĘ POWINNO DBAĆ O AKWARIUM JEST NAPRAWDĘ OPISANY NA 100%, od dziś mam nadzieję że i moje akwarium się zmieni

 • Link do komentarza Emilia Świątek środa, 02 wrzesień 2015 08:43 napisane przez Emilia Świątek

  Witam!. Artykuł jest bardzo pomocny, zwłaszcza takiej nowicjuszce jak ja. Ale proszę o więcej. Odkupiłam akwarium z bardzo brudnym podłożem, kamyki były prawie czarne. Myślałam, że wyczyszczę je pod bieżącą wodą i będzie dobrze, okazało się, że to WIELKI BŁĄD. Co mam teraz zrobić. Czy da się przywrócić odpowiednie pH wody i uzupełnić te bakterie nitryfikacyje? Od momentu przeczytania Waszego vademecum stosuję się do niego, ale nie wiem czy to wystarczy. Proszę o radę.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Joomla templates by a4joomla