Napisał 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

akwarium tropikalneAkwarium, to piękne hobby, a przede wszystkim robiące wrażenie na każdym, kto nas odwiedza. Bywają akwaria bardziej lub mniej ładne, lecz jedno jest pewne! Gdy zbiornik, który posiadamy, to będzie akwarium tropikalne, z pewnością nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Choć akwarium tropikalne nie jest tanie, to jednak warto dowiedzieć się jak się je urządza i jak trzeba je pielęgnować. Tego rodzaju zbiornik określany jest często, jako akwarium z wodą słodką, a zamieszkiwać je mogą wyłącznie ryby z wód słodkowodnych.

W dzisiejszym artykule przybliżymy pielęgnice z jezior afrykańskich. Ten rodzaj rybek akwariowych cechuje bogate ubarwienie, lecz wymagają one stworzenia specjalnych warunków.

 

Pielęgnice z jezior afrykańskich

W większości przypadków pielęgnice, które można kupić w sklepach zoologicznych pochodzą z hodowli. Ponieważ ryby te są na liście zagrożonych i wymierających gatunków, dlatego zabrania się ich łowienia w naturze. Istnieje jednak sposób na określanie, która ryba jest bardziej zbliżona do tej występującej w naturze. Dla określenia stosuje się kategoryzację „F1”, co oznacza, że jej rodzice pochodzą z jeziora, natomiast „F2”, to pokolenie następne, „F3” kolejne ... itd.

W Afryce jest wiele jezior obfitujących w piękne gatunki ryb słodkowodnych. Są jednak takie, jak jezioro Malawi, Tanganika, czy Victoria, które preferują zaawansowani akwaryści, że względu na to, że ryby z nich są najbardziej kolorowe.

Pamiętać należy, że ryby te mają swoje wymagania. Zbiorniki 250-cio listowe, to absolutne minimum, nawet jeżeli będą w nich przebywać małe rybki.

 

Jakość wody

Pielęgnice z jezior afrykańskich są relatywnie odporne. Mimo wszystko wymagają wody wapiennej, azotanów i azotynów. Gatunek ten jak mało który jest silnie zanieczyszczający środowisko, w którym mieszka

Akceptowalne warunki:
PH : od 7 do 8,5
KH : od 6,5 do 10
Temperatura : od 18°C do 27°C

Idealne warunki:

PH: od 7,5 do 8

KH: od 7 do 8

Temperatura: od 22 do 25°C

 

WAŻNE INFORMACJE

Hodując pielęgnice w celu utrzymania odpowiednich parametrów wody niezwykle ważna jest filtracja i napowietrzanie

Napowietrzacz idealnie dobrany do wielkości akwarium pozwala utrzymać odpowiednie PH i powoduje wzrost „dobrych” bakterii

Moc filtra do akwarium z pielęgnicami: około 200 litrów / h będzie odpowiednia do akwarium o pojemności 300 litrów. Cena zakupu z pewnością będzie wysoka, lecz dzięki temu będzie mniejsze zużycie energii

W akwarium z pielęgnicami zaleca się unikanie roślin, a jeżeli już chcemy umieścić powinny to być rośliny mocne, ponieważ ryby mogą je zniszczyć lub zjeść

WAŻNE: nigdy nie wolno umieszczać w akwarium ziemii próchniczej, ponieważ rybki uwielbiają drążyć w podłożu

 

Choroby pielęgnic

Gdy nasze rybki zachorują zaleca się stosowanie soli. Ryby dobrze znoszą wzrost zasolenia wody. Dodatkowo można podmieniać wodę każdego dnia przez okres tygodnia, lecz nie więcej niż ¼.

Podczas gdy ryby dobrze znoszą wzrost zasolenia, okazuje się, że spadek ilości soli już niekorzystnie. Gwałtowne spadki mogą doprowadzić nawet do pomoru.

 

UWAŻACIE ARTYKUŁ ZA CIEKAWY? UDAŁO SIĘ ZNALEŹĆ PRZYDATNE INFORMACJE? KLIKNIJ W JEDNĄ Z REKLAM, PONIEWAŻ DZIĘKI TEMU SERWIS MOŻE BYĆ DARMOWY!!!

 

KILKA PRZYKŁADÓW PIELĘGNIC

Aulonocara / Haplochromis / labidochromis / metriaclima / maylandia / Labeotropheus

 

źródło zdjęć: picshype-com / africa-acuario-com / lakemalawi-co-uk / aquariumlife-net / cichlid-sk

Czytany 12215 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Joomla templates by a4joomla