
Marcin S.
Akwarystyką pasjonuję się już od kilku lat. Nie ma nic bardziej nastrojowego, jak cichuteńko grająca muzyka i światło docierające z akwarium. Pielęgnacja zbiornika nie jest wcale taka uciążliwa, gdy poznasz odpowiednie metody i wejdzie Ci to w nawyk. Poradnik Akwarystyczny utworzyłem po to, by dzielić się wiedzą i doświadczeniem z innymi, którzy chcieliby założyć pierwsze akwarium, lecz nie wiedzą jak właściwie zabrać się za to
AKWARIUM TROPIKALNE
Akwarium, to piękne hobby, a przede wszystkim robiące wrażenie na każdym, kto nas odwiedza. Bywają akwaria bardziej lub mniej ładne, lecz jedno jest pewne! Gdy zbiornik, który posiadamy, to będzie akwarium tropikalne, z pewnością nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.
RYBY ŁATWE W UTRZYMANIU
Zakładając pierwsze akwarium niedoświadczeni akwaryści najczęściej popełniają błąd umieszczając w nieustabilizowanym zbiorniku ryby trudne w hodowli. Gdy woda nie jest jeszcze „dojrzała” rozwijają się w niej bakterie, które powodują, że niektóre gatunki ryb wymierają lub chorują. Jeżeli już koniecznie chcemy w nowo powstałym zbiorniku umieścić nowych mieszkańców powinny to być w głównej mierze tak zwane ryby łatwe w utrzymaniu
Jak zrobić akwarium samemu?
Budowa akwarium
Budowa akwarium nie jest trudną czynnością, lecz wymaga od nas całkiem sporo pracy. W większości przypadków nie chodzi o względy ekonomiczne, lecz raczej o chęć zrobienia zbiornika o wymiarach, które nam odpowiadają. Wprawdzie jest kilka firm, które robią akwaria pod zamówienie, ale czy zrobienie akwarium własnoręcznie nie da większej satysfakcji? Mimo wszystko nie polecamy robić akwarium większego niż 80 cm (najdłuższe ściany) zwłaszcza, gdy jest to nasze pierwsze akwarium. Powstaje więc pytanie: jak zrobić akwarium samemu?
Wrocław Belio
Wrocław Belio
SKLEP INTERNETOWY / SKLEP STACJONARNY
DANE KONTAKTOWE:
Ul. Na Grobli 20-24
50-421 Wrocław
Telefon: 880 360 910
WWW: http://www-belio-pl
Miękinia B & T
Miękinia B & T
SKLEP INTERNETOWY / HURTOWNIA
DANE KONTAKTOWE:
Ul. Produkcyjna 2
55-330 Miękinia
Telefon: (71) 351 00 43
WWW: http://www-bt-wroclaw-pl
JAK KARMIĆ RYBY AKWARIOWE
Ile pokarmu podawać rybom?
Większość początkujących akwarystów zadaje podstawowe pytanie: jak karmić ryby akwariowe? Najczęściej oczekują, że ktoś im podpowie ile dokładnie pokarmu sypać. Tymczasem nikt nie jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, bowiem to ile pokarmu podawać rybom zależy od wielu czynników. Jednak w tym artykule postaramy się nieco ułatwić to zadanie
Gdzie postawić akwarium?
Położenie akwarium
Wiele osób kupuje akwarium traktując je jak zwykły mebel. Wydaje im się, że można je postawić tam, gdzie będzie ono świetnie komponować się z innymi meblami lub gdzie będzie dawało przyjemny nastrój. Gdy po kilku dniach pojawią się w nim glony i bakterie zastanawiają się z jakiego powodu tak się dzieje. Miejsce na zbiornik nie może być przypadkowe, a z pewnością nie każdy pokój jest do tego odpowiedni. Powstaje więc pytanie: Gdzie postawić akwarium?
Filtry akwariowe
Napowietrzanie i filtracja
Niezależnie od tego, czy w naszym akwarium żyją rybki, czy tylko rośliny, każde z nich potrzebuje powietrza, by w pełni oddychać. Tlen jest przecież najważniejszy, dlatego dobry filtr akwariowy, to podstawa każdego zbiornika.
Karmienie ryb akwariowych
Czym karmić rybki?
By utrzymać ryby zdrowe i w dobrej kondycji, ich jadłospis powinien być na tyle urozmaicony, by nie brakowało im żadnych elementów. Odpowiednie karmienie ryb akwariowych jest niezbędne do tego, by z jednej strony utrzymać akwarium w czystości, a z drugiej, by naszym pupilom dobrze się żyło. Niezwykle istotne jest to, czym karmimy nasze rybki, ale również jak. Rybek bowiem nie wolno przekarmiać, ale również głodzić. Nauczenie się odpowiedniego dozowania jedzenia jest trudne, ale nie niemożliwe.
Oświetlenie w akwarium
Oświetlenie
Oświetlenie akwarium jest niezwykle ważne i spełnia ono nie tylko funkcje estetyczne, lecz przede wszystkim wpływa na całą florę i faunę, która występuje w naszym zbiorniku. To dzięki oświetleniu możemy wpływać na aktywność biologiczną roślin i ryb.
Tak naprawdę wszystko jest ważne, czyli rodzaj oświetlenia, jego intensywność i czas trwania. Jeżeli zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu naszego akwarium wszystkie te elementy muszą być odpowiednio wyważone. Generalna i najważniejsza zasada mówi, że jeżeli damy zbyt małą ilość oświetlenia rybki i rośliny akwariowe nie będą prawidłowo rozwijać się. Natomiast zbyt duże i zbyt intensywne oświetlenie spowoduje rozwój glonów.